Kentsel Dönüşüm Şartları

Kentsel Dönüşüm Şartları

Kentsel dönüşüm şartları, kentsel dönüşümün uygulanabilmesi için gerekli olan şartlardır. Gayrimenkul sahibi olan kişilerin talebiyle binanın riskli bir yapı olup olmadığı incelenir. T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olan kuruluşumuz riskli yapı raporu oluşturma, bina güçlendirme ya da kentsel dönüşüm hizmeti vermektedir.

Uzman ekibimiz tarafından gerekli incelemeler yapıldıktan sonra uygun görülürse depreme dayanıksız binanız için riskli yapı tespit raporunu hazırlar. Hazırlanmış rapor onay için ilgili idareye sunulur. Raporun onaylanmasından sonra hak sahiplerine konu hakkında resmi yazı tebliğ edilir.  Hak sahipleri isterlerse yapılan işleme 15 gün içinde itiraz etme hakkı vardır. Yapılan itiraz red edildiği takdirde binanın 60 gün içerisinde yıkılması gerekir. Tüm süreçte beklemeye gerek kalmadan kuruluşumuza başvurabilirsiniz. Böylece kentsel dönüşüm süreciniz en kısa zamanda sonuçlandırılacaktır.

Kentsel Dönüşüm Şartları

 

HİZMET ALMAK VE DETAYLI BİLGİ İÇİN…

Kentsel Dönüşüm Şartları Nelerdir?

Kentsel dönüşüm kapsamında deprem riski taşıyan, güvenliği olmayan eski binalar yıkılarak yerine daha güvenli binalar inşa edilir. Hak sahiplerine kentsel dönüşüm sürecinde para desteğinde bulunulur. Bu kişilere kira ve kredi yardımı verilerek mağdur edilmemeleri sağlanır.

Kentsel dönüşüm şartları arasında en önemlisi riskli yapının tespitine ilişkin hazırlanan rapordur. T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca yetkili olan kuruluşumuz, uzman ekibimizle birlikte gerekli incelemeleri yaparak Deprem Risk Raporu hazırlamaktadır. Bu raporu kesinleşmesi ve onaylanması için idareye iletiyoruz. Onaylanan rapora hak sahiplerinin itiraz hakkı bulunmaktadır. İtiraz komisyonu itirazı değerlendirir. Üçte iki çoğunluk oranıyla kentsel dönüşüm kararı alınır. Rapor onaylandıktan ve bütün bina malikleri tarafından karar birliği sağlandıktan sonra müteahhit ile sözleşme gerçekleştirilir. Sözleşmeden sonra binanın yeniden inşa edilmesi için çalışmalara başlanır.

Bakanlık lisanslı yetkili kuruluşumuz kentsel dönüşüm sistemi ve süresi hakkında sizi ayrıntılı bir şekilde bilgilendirir. Yapılması gereken işlemleri sizin yerinize biz organize ediyoruz. İşlemler kentsel dönüşüm şartları göz önünde bulundurularak gerçekleştiriliyor. Böylece sizin düşünmenize gerek kalmadan evinizin güvenli bir şekilde yenilenmesine olanak sağlıyoruz.

Kentsel Dönüşüm Yerine Bina Güçlendirmesi

Kentsel dönüşüm sürecinde, binalar yıkılıp yeniden güvenli olacak şekilde yapılmaktadır. Ancak kentsel dönüşüm yerine depreme dayanıksız, hasarlı olan binalar için güçlendirme çalışması yapmak da mümkündür. Çok sık tercih edilmeyen bir uygulama olsa da kanunda yer verilen bir konudur.

Özellikle imar planında yapılan değişiklik sonucunda yüksek katlı binanın kat sayısının azalması durumunda mevcut binanın güçlendirme yoluna gidilmektedir. Şirketimiz her türlü yapının depreme karşı güçlendirmesini gerçekleştirir.

Bina güçlendirme hizmetlerimiz arasında bina güçlendirme projesi, bina güçlendirme maliyeti, bina güçlendirme kredisi ve bina güçlendirme inşaatı yer alıyor. Bina güçlendirme hizmetlerini uzman ekibimiz tarafından uyguluyor ve sizlere kaliteli bir hizmet sunuyoruz.

Kentsel Dönüşüm Şartları

Kentsel Dönüşümden Nasıl Yararlanılır?

Riskli ya da hasarlı binanızın yeniden inşa edilmesini sağlamak için kentsel dönüşüm sürecinden yararlanabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken yetkili kuruluşumuza başvurmaktır. Bina maliklerinden tek bir kişinin başvurması yeterli olacaktır.

Eski binanızın yıkılışı ve yeni binanızın teslimine kadar olan tüm süreçte kuruluşumuz yanınızda olacaktır. Tüm süreçte sizleri destekleyeceğiz. Kentsel dönüşüm şartları arasında yer alan risk raporu için kuruluşumuz incelemeler yaparak Deprem Risk Raporu hazırlayacaktır. Kuruluşumuz, ilgili idareden onay aldıktan sonra binanız kentsel dönüşüm sürecine girecektir.

Bu süreçte güvenilir uzman ekibimiz sizlere her konuda destek sağlayacak. Konu hakkında videolarımızı izleyebilir, web sitemizi inceleyerek ihtiyacınız olan tüm bilgilere ulaşabilir, bizi arayarak uzmanlarımızdan bilgi ve hizmet alabilirsiniz.