Müteahhit

Müteahhit

İnşaat sektöründe temel yükleniciye müteahhit denilir. Sorumluluk müteahhittedir. İnşaat işlerini belirlenen şartlara göre yapacak olan firma veya kişi müteahhit olarak bilinir. Bahsedilen bu inşaat işi küçük bir tadilat veya çok büyük bir fabrika da olabilir. Tüm inşaat yapım aşamasının en başından sonuna kadar tüm süreci kontrol eder.

Müteahhit:

  • Projelerde çalışacak uzman kadroyu bulundurma,
  • Uygulama dahil tüm inşaat organizasyonunu yönetme,
  • Doğru malzeme temini gibi konulardan sorumlu kişidir.

Bu süreçte ekip ve ekipmanın tüm denetim, organizasyon, planlaması kendisine aittir.

İnşaatı yapacak olan şirketin  Müteahhitlik Belgesi olması gerekir. Bu belge T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan alınmaktadır. Şirketimiz bu konuda müşterilerine gerekli kaliteli hizmeti sunmak adına T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan Müteahhitlik Belgesini almıştır. Tüm inşaat işlemlerinizde güvenle firmamızı tercih edebilirsiniz.

Müteahhit inşaat sürecinde işe alımları gerçekleştirir. Yapılacak olan denetimlerde planlama ve yürütülme işlemlerini gerçekleştirir. Denetimlerin sıklığına karar verir. Bu nedenle müteahhitlik inşaat yapım sürecinin ana faktörüdür. Çalışanlardan ve inşaatın ilerleyişinden sorumludur. Gelişmeleri takip ederek yönlendirmelerde bulunur. Tüm sürecin başarılı bir şekilde tamamlanması ile görevi son bulur.

Müteahhit

 

HİZMET ALMAK VE DETAYLI BİLGİ İÇİN…

Müteahhit Ne İş Yapar?

İnşaat sürecinin yürüten müteahhit, sorumluluk alanı oldukça geniş bir meslek grubundandır. İnşaat denildiğinde ilk akla gelen kişilerdir. İlk olarak inşaat yapılacak sahanın belirlenmesinde karar mekanizmalarından biridir. Saha belirlenmesinden sonra inşaat bütçesi oluşturulmasını sağlar. İnşaat yapım aşamalarında çalışacak olan personelin işe alınmasını ve yeterlilik kazandırılmasını sağlar.

Yapılacak olan inşaat projesinin tüm aşamalarını planlamak ve uygulamaya başlamasını sağlamak müteahhitliğin görevlerindendir. Bununla birlikte inşaat yapımında kullanılan makine, malzeme ve işçilik giderleri gibi maliyetleri hesaplayarak yapım fiyatlarını belirlemekte bu görevler arasındadır. Çalışan işçilerin sürekli olarak performanslarını değerlendirerek yönlendirmelerde bulunulur. Projeleri yasa ve yönetmeliklere uygun olarak yürütür. Ayrıca iş güvenliğinin sağlanması için gereken tüm tedbirleri alır ve uygular. Firmamız inşaat sürecinde maliyetleri düşürerek verimliliği en üste çıkarıp sizlere uygun fiyatlarda yapımlar sunar.

Firmamız ruhsat alma, projelendirme ve diğer tüm resmi işleri sizin yerinize yürütmektedir. Bu süreçte gerekli bilgi akışını sağlar.

Müteahhit

Müteahhit Olma Şartları Nelerdir?

Diğer meslek kollarından farklı olarak müteahhit olabilmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ na başvuru yapılır ve ilgili kanun ve yönetmeliklerde ön görülen yeterliliklerin sağlanması halinde müteahhitlik belgesi alınır. Müteahhitlerin bir inşaat projesine başlayabilmeleri için söz konusu  yetki belgesini alması gereklidir.

Müteahhitler, riskli yapı tespitinden yapım aşamasına kadar sorumluluk alan kişilerdir. Ticaret odasında müteahhit olarak kaydının geçmesi gereklidir. Yetkili kılınan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yetki belge numarası alınması gereklidir. Yeterli sermayeye sahip olarak inşaat yapım süreci başlatılabilir. Her ne kadar etkin müteahhit olunsa da yapılacak olan her iş için ilgili idareden ruhsat veya izin alınmalıdır. Acil bir durum söz konusu olduğunda ilk müdahale edecek kişi müteahhit olmaktadır. Firmamız gerekli ekipmanları zamanında ve uygun biçimde kullanarak kaliteli yapımların oluşturulmasını sağlar ve müteahhitler bunun sürekli denetimini yapar.

Müteahhitin Görevleri Nelerdir?

Bir inşaatın yapım süreci müteahhit tarafından yürütülür. Tüm yapım aşamaları için gerekli olan organizasyonu yürütmekle yükümlü olan kişidir. İnşaat alanındaki şantiyede tüm yetki ve sorumluluk bu kişilerdedir. Alanında yetkin kişilerle çalışır. İlk olarak başlama aşamasında şantiye şefi atamasını gerçekleştirir. İş güvenliğinin tümünün sorumluluğunu üstlenir. Çalışanların tümünün performanslarını denetler. Çalışanları, iş alanında gerektiği gibi yönlendirir. Tüm yapım sürecini denetleyerek işlerin yürütülmesini sağlar. Biz de bu süreci en başından son aşamasına kadar titizlikle yürütmekteyiz.

Alanında profesyonel ve uzman ekibimiz eşliğinde tüm inşaat işlerini üstleniyoruz. Kentsel dönüşüm koşullarına uygun ve aynı zamanda dayanıklı yaşam alanları için size kaliteli bir hizmet sağlıyoruz. Müteahhitlik için firmamızla istediğiniz zaman iletişim numaralarından irtibat sağlayabilirsiniz.