Kentsel Dönüşüm Kredisi

Kentsel Dönüşüm Kredisi

Kentsel dönüşüm yasasının kapsamında kentsel dönüşüm kredisi kullanarak binanızı yeniden inşa ettirmeniz mümkün. Kendi talebinizle birlikte binanızı depreme dayanıklı ve güvenilir olacak şekilde yeniden yaptırabilirsiniz. Bu şekilde kendinize daha yaşanılabilir bir alan sunmuş olursunuz. Bu kredi, eski yapıların güçlendirilmesi veya yeniden inşa edilmesi için verilen bir kredi türüdür.

Dönüşüm kredisi alabilmek için öncelikle kuruluşumuza Deprem Risk Raporu talebinde bulunmanız gerekir. Kuruluşumuz Bakanlık onaylıdır. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra sizin uğraşmanıza gerek kalmadan rapor kısa bir süre içinde ilgili idare tarafından onaylanır. Gerekli onay verildikten sonra kentsel dönüşüm kredisi kullanmaya hak kazanmış olursunuz.

Bütün bu haklarınızdan faydalanabilmek ve bu konuda daha fazla bilgi edinebilmek için sitemizdeki iletişim bilgilerinden bize ulaşabilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm Kredisi

 

HİZMET ALMAK VE DETAYLI BİLGİ İÇİN…

Kentsel Dönüşüm Kredisi Kimler Tarafından Kullanılabilir?

Yaşadığı konutu yeniden daha güvenli ve sağlam bir şekilde inşa etmek isteyen kat malikleri kentsel dönüşüm kredisinden faydalanabilir. Aynı zamanda ev sahiplerinin riskli yapı olarak tespit edilen ve idarece onaylanan binaları kentsel dönüşüm kanunu kapsamına girmektedir. Bu kapsamdaki riskli binada en az 1 yıllık süreyle oturduğunu kanıtlayan kiracılar da bu krediden yararlanma hakkına sahiptir.

Riskli olan yapı belirlendikten sonra kişinin 1 yıl içerisinde kredi için T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığıyla anlaşmalı bankalara başvurması gerekir. Bankanın onay verdikten sonra kişinin bilgilerini Çevre ve Şehir Bakanlığı’na iletir ve faiz desteği onayı talep eder. Bakanlık tarafından onaylandıktan sonra kredi başvuran kişi tarafından kullanılabilir. . Kredi hakkınızdan faydalanabilmek ve kredi başvuru sürecinizde danışmanlık almak isterseniz sizlere yardımcı olacağız.

Dönüşüm Kredisi Şartları Nelerdir?

Kentsel dönüşüm projesi gerçekleştirileceği zaman gayrimenkul sahipleri ve kiracılara kira yardımı ve faiz desteğinde bulunulur. Bu destek devlet tarafından verilir. Ancak kişiler bu yardımlardan sadece birinden faydalanabilir. Kentsel dönüşüm kredisi ya da kentsel dönüşüm kira yardımı arasından birini seçmeleri gerekir.

Kira yardımını istemeyenler bankalardan azami 120 ay vadeli kentsel dönüşüm kredisi alarak devletin sağladığı faiz indiriminden faydalanabilir. Bu faiz oranları ve kredi destekleri her yıl T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca belirlenip ilan edilir. Güncel fiyatları bakanlığın web sitesinden takip edebilirsiniz. Kişiler kentsel dönüşüm kredisini konutlar için minimum 10 yıl, iş yerleri için 7 yıl süreyle alabilir. Bu krediden faydalanan hak sahipleri noter harcı ve banka sigorta muamele vergisinden muaf tutulurlar. Kredinin verilebilmesi için konutun riskli yapı olarak tespit edilmesi gerekir. Kredi ve kira yardımı haklarınızla ilgili daha fazla bilgi edinmek için bize başvurabilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm Kredisi

Dönüşüm Kredisi Kullandığımda Kira Yardımından Faydalanabilir Miyim?

Kentsel dönüşüme giren binada mülkü olan kişiler kentsel dönüşüm kredisinden yararlanabilirler. Ancak bu hak sahipleri aynı zamanda kira yardımı alamazlar. Kentsel dönüşüme giren binada kiracı olan kişiler öncelikle burada kiracı olduklarını belgelerle kanıtlamalıdır.

Bu belgelerde en az 1 yıldır kiracı olunduğu gösterilmelidir. Sonrasında bu kişiler kentsel dönüşüm taşınma yardımı veya kentsel dönüşüm kredisi haklarını kullanabilirler.