Deprem Performans Analizi

Deprem Performans Analizi

Depremler şiddetli olduğunda, yıkıcı sonuçları olan, can ve mal kayıplarının yaşandığı doğal afetlerden bir tanesidir. Biz de deprem kuşağında bulunan bir ülkede yaşadığımız için, şiddeti ne olursa olsun tüm depremlere karşı hazırlıklı olmamız gerekiyor. Hayatımızın belirli bir döneminde hepimiz mutlaka yüksek şiddetli bir depreme tanık olmuşuzdur. Yaşanılan korku ve panik ve endişeler o anda en üst seviyede olsa da zaman geçtikçe, günlük hayatın koşuşturmasıyla ne yazık ki unutuluyor.

Depreme karşı almamız gereken önlemlerin arasında deprem performans analizi de yer almalıdır. Binanın her katından numuneler alınarak kolonların donatı tespiti yapılır ve teknik rapor mühendislerimizin incelemelerinden sonra titizlikle oluşturularak sizlere de bilgi verilir.

Deprem Performans Analizi

 

HİZMET ALMAK VE DETAYLI BİLGİ İÇİN…

Deprem Performans Analizi Yaptırmak Gerekli Mi?

Kuşkusuz ki bu sorunun cevabı, evet, deprem performans analizi yaptırmalısınızdır. Yapılan deprem performans analizi sayesinde, binanızın depreme karşı ne kadar dayanıklı olduğu belirlenerek, risklerin giderilmesi konusunda çalışmaların başlaması beklenir. 3 boyutlu olarak binanızın modeli oluşturularak yapıya olası deprem simülasyonu yapılır. Bu sayede binanın performansı belirlenmiş olur.

Depremler hiç beklenmedik zamanlarda meydana geldiği için sürekli hazırlıklı olmanın tek yolu binanıza deprem performans analizi yaptırmaktır. Fay hatlarının, dere yataklarının yolu üzerine yapılan evlerin mutlaka deprem yönetmeliğine uygun şekilde inşa edilip edilmediğini öğrenmeniz gerekir.

Yapılan analiz sonrasında binanın dayanıksız çıkması halinde, güçlendirme projesi gerekli görülmüş ise, tüm binayı depreme dayanıklı hale getirmek için çalışmalar başlatılır. En çok karşılaştığımız durum, inşaat sırasında kullanılan kalitesiz malzemeden kaynaklanmaktadır. Özellikle sahil şeritlerinde eskiden inşa edilen binalarda deniz kumu kullanıldığı görülmüştür. Bu nedenle yaşanan en ufak bir sarsıntı bile büyük hasralar oluşmasına neden olabilir.

Deprem Performans Analizi

Deprem Performans Analizi Nasıl Yapılır?

Öncelikle, deprem performans analizi yapılacak binaya ait, eski mimari ve statik projeleri temin edilir. Projelerin olmaması, ya da bulunamaması sorun teşkil etmez çünkü, mühendislerimiz tarafından binanın rölövesi, yani mevcut planı hazırlanır. Binaya ait tüm bilgiler edinilir.

Yönetmeliğe uygun bir şekilde bina betonarmesinden örnekler alınır ve bakanlığın yetkilendirdiği uygun laboratuvarlarda teste gönderilir. Kullanılan ürünlerin kalitesi saptanır. Araştırma ve gerekli ölçümler tamamlandıktan sonra bilgisayar üzerinde binanızın 3 boyutlu modeli çizilir. Tüm veriler modellemeye uygun bir şekilde girilir ve deprem etkilerinin oluşturacağı sonuç gözlemlenir. Kısaca 3 boyutlu bina modeliniz üzerinde sanal bir deprem meydana getirilir. Test sonucunda binanın zayıf alanlar belirlenir, fikir ve görüşler gerekli raporda belirtilir.

Şirketimiz tarafından deprem performans analizi yaptırdıktan sonra, gerekli güçlendirme çalışmaları yapılarak, binanızı, eski durumuna göre daha sağlam bir yapıya dönüştürmüş olursunuz. Böylece meydana gelen en ufak sarsıntılarda bile binanız esnekliğini korur.

Deprem Performans Analizi İçin Nereden Başvuru Yapabilirim?

İş yeriniz ya da apartmanınız için başvuruda bulunmak için internet sitemizde yer alan başvuru formunu ücretsiz olarak doldurmanız yeterlidir.