Deprem Dayanıklılık Testi

Deprem Dayanıklılık Testi

Türkiye, coğrafi olarak deprem kuşağında bulunan bir ülkedir. Bu nedenle yaşanabilecek tüm depremlere karşı hazırlık olmak için yaşadığımız binaların depreme karşı dayanıklı olması gerekir. Bu nedenle tüm binaların dayanıklılığını öğrenmek için testlerin yapılması gerekiyor. Peki oturduğumuz evin depreme ne kadar dayanıklı olduğunu nereden bilebiliriz? Binanıza dışarından bakıldığında hiçbir çatlağın olmaması gerçekten sağlam olduğunun göstergesi mi? İşte bu durumlarda devreye deprem dayanıklılık testi yapan, kaliteli ve güvenilir raporlar hazırlayan firmamız devreye giriyor. Şirketimiz deprem dayanıklılık test yanı sıra bir de bina güçlendirme ve kentsel dönüşüm hizmetleri vermektedir.

Deprem Dayanıklılık Testi

 

HİZMET ALMAK VE DETAYLI BİLGİ İÇİN…

Deprem Dayanıklılık Testi Nasıl Yapılır?

Ne yazık ki depremler belirli dönemlerde yaşadığımız doğal afetlerden biridir. Sonuçları yıkıcı olduğu gibi, birçok büyük ve küçük ölçekli firmaları da zarara uğratmakta, kişiler evlerinden olmaktadır. Bu nedenle herkes kendince gerekli güvenlik önlemlerini almaktadır. Gerekli kurslara gitmek, deprem çantası hazırlamak, hayat üçgeni belirlemek, eşyaları sabitlemek bu tedbirler arasında yer alır. Ancak bu önlemler arasında en önemlisi deprem dayanıklılık testi yaptırmaktır.

Yapılan araştırmalar, büyük ölçekli depremler haricinde yaşanan tüm depremlerde, binaların hasar görmesinin nedenlerinin başında binaların deprem yönetmeliğe uygun olarak inşa edilmemiş olması gelir. İkinci nedenlerden bir tanesi de yine inşa sırasında gerekli kontrollerin yapılmaması, projeye aykırı inşaat yapılması, kullanılması gereken yapı malzemelerinin kullanılmaması, özellikle düşük dayanımlı beton, yetersiz demir kullanılmış  olmasıdır.

Günümüzde yıkıcı sonuçlar doğuran deprem afetlerine karşılık, afetlerde nasıl bir yol izleyeceğimiz gerekli eğitim ve seminerlerle bizlere aktarılmış olsa da böyle bir yıkımla karşılaşmamak için yaşadığımız binanın ne kadar dayanıklı ve sağlam olduğunu bilmeliyiz. Bu nedenle deprem dayanıklılık testi yaptırmak içinde bulunduğumuz risk durumunu belirlemede önemli rol oynar.

Alanında gerekli yeterlilikte belgelere sahip olan, uzman mühendisler tarafından hizmet verilen firmamız tarafından bize başvurduğunuzda, önce binanızda gerekli incelemeleri yapmaktayız. Binanın var ise mimari ve statik projesine göre yerinde kontrolü yapılıyor. Binada oluşmuş hasarlar tespit ediliyor. Taşıyıcı betonarme kolonlardan karot numunesi alınarak bina beton dayanımı belirleniyor. Ardından bina donatı tespiti ve karot alımı yapılıyor. Binanın oturduğu zemin için zemin etüd raporu hazırlanıyor.  Binanın deprem yönetmeliğine göre statik hesapları da yapılıyor. Binanın farklı yönlerinden de yapılan incelemeler sonucunda rapor  hazırlık aşamasına geçiliyor. Raporda binanızın mevcut deprem yönetmeliğine uygun olarak inşa edilip edilmediği belirleniyor. Kısacası binanızın tüm kalite ölçümleri gerçekleştirilmiş oluyor.

Deprem Dayanıklılık Testi

Deprem Dayanıklılık Testi Kaç Günde Çıkar?

Yaşanan yoğunluklardan dolayı başvurular randevu sistemi ile değerlendirilmektedir. Yapılan görüşmeler ve incelemelerden sonra fiyat çalışması yapılır. Fiyat üzerinde anlaşma sağlandıktan sonra test için mühendislerimiz çalışmalara başlar.

Yapılan testlerin sonuçlanması genellikle 7-10 gününü bulabilir. Şirketimiz uzman teknik kadrosu ve uygun fiyat politikası ile binanızın deprem dayanıklılık testi işlemlerini en doğru şekilde yapmaktadır. Deprem testinin yanı sıra şirketimiz bina güçlendirme ve kentsel dönüşüm kapsamında da hizmet vermektedir. 

Deprem dayanıklılık testi ve konuyla ilgili diğer hizmetlerimiz hakkında bilgi almak isterseniz internet sitemizden detaylara ulaşabilirsiniz.