Bina Sağlamlık Testi

Bina Sağlamlık Testi

Deprem konusunda uzman şirketler tarafından yapılan bina sağlamlık testi, şirketimiz tarafından, yetkin mühendislerimiz eşliğinde ve teknik ekibimizle yapılmaktadır. İş yerleri, apartmanlar, site gibi binaların belirli aralıklarla bina sağlamlık testi yaptırmaları gereklidir.

Son zamanlarda artan kentsel dönüşüm kapsamında yapılan bina yıkımları, binaların depreme dayanıklı hale gelmesi açısından önemlidir. Bu binaların yıkım kararları yapılan testler sonucu verilen raporlara göre yapılmaktadır. Uzun ömürlü ve deprem yönetmeliğine göre inşa edilmiş, dayanıklı binalarda oturmak, can ve mal güvenliğimiz açısından büyük önem taşır. İnsanlar biraz daha kendilerini güvende hisseder. Bu nedenle herkesin oturduğu konut tipi binalar, işler, fabrikalar yani tüm yapılar için bina sağlamlık testi yaptırması gerekir. Firmamız sizlere bina sağlamlık testi hizmetinin yanı sıra bina güçlendirme ve kentsel dönüşüm hizmetleri de vermektedir.

Bina Sağlamlık Testi

 

HİZMET ALMAK VE DETAYLI BİLGİ İÇİN…

Bina Sağlamlık Testi Nasıl Yaptırılır?

İnternet sitemizde bulunan başvuru formu aracılığı ile, şirketimize ücretsiz olarak başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurunuz değerlendirilmeye alınarak ekiplerimiz tarafından sizinle irtibata geçilir ve konuyla ilgili detaylı bir görüşme gerçekleştirilir. En kısa zamanda binanızda gerekli tespit yapılarak binanızın deprem raporu hazırlanarak size teslim edilir. 

Başvuru ve ödeme işleminin yapılmasından sonra belirlenen tarihte ekiplerimiz bina sağlamlık testi yapmak için adresinize giderek testi başlatır. Yapılan testlerde gerekli ölçüm ve uygulama ekipmanları, gelişmiş teknikler kullanılarak yapılır. Bu sayede depreme karşı olan riskler net olarak belirlenir. Test sırasında bina kolonları, duvarları ve temeli gibi ayrıntılar incelemeye alınır. Özel olarak üretilen bir röntgen cihazı sayesinde kolon içerisinde kullanılan donatıların çapı ve kaç tane olduğu gibi ölçümler yapılır. Bilgisayar kullanımıyla, yapının 3D modeli çizilir ve ardından binaya deprem simülasyonu yapılır.

Hazırlanan rapor sonuçlarına göre, bu binalarda oturulup ya da oturulmayacağının kararı belirleniyor.

Bina Sağlamlık Raporu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Binanız için sağlamlık testi yaptırırken dikkat etmeniz gereken en önemli konu, testi yapacak olan şirketin yeterliliği ve deneyimidir. Yüzeysel yapılan araştırmalar sonucu verilen raporlar ne yazık ki doğru verileri yansıtmamaktadır. Tüm lisanslara sahip, deneyimli firmamızla çalışmanız halinde size verilen raporun doğruluğundan emin olabilirsiniz.

Ayrıca yapılan işlemlerde gerekli tüm eğitim ve seminerlere katılmış mühendislerimizle çalıştığınızda, süreç boyunca aklınıza takılan tüm sorulara yanıt alabilirsiniz.

Binanıza yapılan karot testi de bize binanızın yapısı ve sağlamlığı ile ilgili önemli bilgileri vermektedir. Test yapılırken işini bilen mühendisler tarafından yapılması gerekir, aksi takdirde yapınız zarar görebilir. Binada kullanılan iç ve dış malzemelerin sağlamlığı, binanın bütünlüğü bu test sayesinde belirlenmektedir. Bu nedenle testi yapan firmanın deneyimli çalışanlardan oluşması önemli bir konudur.

Bina Sağlamlık Testi

 Bina Sağlamlık Testi Yaptırmak Zorunlu Mu?

Kişi ve kurumların ihtiyaçlarına bağlı olarak yapılan bina sağlamlık testi yaptırmak zorunlu değildir yani bina sağlamlık testini bilgi amaçlı da yaptırabilirsiniz. Ancak, özellikle deprem bölgesinde yaşayan kişilerin can ve mal güvenliği açısından bu testi bilgi amaçlı olarak yaptırmalarında fayda vardır. Dışarıdan sağlam gibi görünen binaların iç malzemelerinin ne durumda olduğu ancak yapılan testler sayesinde belirlenmektedir.

Sizler de en kısa sürede bizimle iletişime geçerek, tüm süreç hakkında bilgi edinebilirsiniz.