Riskli Yapı Tespit Raporu

Riskli Yapı Tespit Raporu

Deprem riski taşıyan alanların güvenli yapılara dönüştürülebilmesi için kanun kapsamında riskli yapı tespit raporu hazırlanır. Eski ve riskli yapılar, bir afet durumuyla karşılaşıldığında hasar görme ihtimali yüksek olan binalardır. Kanunda belirtildiği üzere, bir yapının riskli olarak nitelendirilebilmesi için riskli yapı tespit raporu hazırlanması gerekir. Bu hizmeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından lisanslandırılmış olan kuruluşumuz sizlere sunmaktadır.

Daire sahiplerinden tek bir kişinin kuruluşumuzdan bu raporu talep etmesi yeterlidir. Başvurunuz sonrasında binanızda kolonlardan karot numunesi alınır. Böylelikle bina beton dayanımı tespit edilir. Taşıyıcı kolon, perdelerdeki demirlerin çap, adet ve aralıklarına bakılır. Bina rölövesi çizilir. Zemin edüt raporu hazırlanır.  Yönetmeliğe göre tüm tespitler eksiksiz yapılacaktır. Uzman kadromuz tarafından yapılan incelemeler sonucunda binanızın riskli olup olmadığı hazırlanan rapor ile ortaya koyulacaktır. Firmamız riskli yapı tespit raporu hazırlamanın yanı sıra kentsel dönüşüm ve yapı güçlendirme hizmeti de sunmaktadır.

Riskli Yapı Tespit Raporu

 

HİZMET ALMAK VE DETAYLI BİLGİ İÇİN…

Riskli Yapı Tespit Raporu Hakkında

Riskli yapı tespit raporu kentsel dönüşüm kanunundan faydalanabilmek için gereklidir. Yalnızca lisanslı ve yetkili kuruluşlar tarafından hazırlanabilen riskli yapı tespit raporu binanızın deprem riskli olup olmadığını ortaya koyar. Eğer bu rapor gerçeğe uygun olmayan bir şekilde düzenlendiyse yeniden düzenlenmesi gerekir. İlgili idare tarafından incelenen raporda bir eksiklik varsa gerekli düzeltmeler yapılır. Raporda herhangi bir eksikliğe rastlanmazsa ise rapor idare tarafından onaylanır ve bina tapu kütüğüne risklidir şerhi koyulması için tapu müdürlüğüne resmi yazı iletilir. Rapor, her yapı için sadece bir adet olacak şekilde hazırlanır.

Statik açıdan yapı bütünlüğü bozulmuş, terk edilmiş ya da inşaat halinde olan yapılar için riskli yapı tespiti yapılamaz bu yapılar için riskli yapı tespit raporu düzenlenemez. Bir yapının riskli yapı olabilmesi için ekonomik ömrünü tamamlaması, yıkılma veya hasar görme riski olması gerekir. Bu yapıları tespit etmek için hazırlamış olduğumuz raporu bilgi amaçlı veya tüm resmi kurum ve kuruluşlarda kullanabilirsiniz.

Riskli Yapı Tespit Raporu Hizmetlerimiz

Bakanlık yetkili kuruluşu olarak binanızı kentsel dönüşüm sürecine sokmak ve riskli yapı tespitinde bulunmak için sizlere hizmet vermekteyiz. Başvurularınızdan sonra binanızda uzmanlarımız tarafından inceleme gerçekleştirilecektir. Sizin adınıza ilgili idareden riskli yapı tespit raporu onayı yapılır. Raporun hazırlanıp onaylanması aşamasına kadar tüm süreç hakkında tarafınıza detaylı bir şekilde bilgi verilir.

Binanızın riskli olduğu tespit edilirse yeniden inşa ya da güçlendirme çalışmalarına başlanır. Dayanıklılık raporu hazırlığı dışında kentsel dönüşüm kredisi çıkarılması, yeni binanın proje çizimi ve kentsel dönüşüm danışmanlığı gibi hizmetler vermekteyiz.

Riskli Yapı Tespit Raporu

Riskli Yapı Tespiti İçin Gerekli Belgeler

Binanızın dayanaklı olup olmadığının tespitinin yapılması için Bakanlık onaylı kuruluşumuza başvurabilirsiniz. Bu başvuruyu gerçekleştirirken bazı belgelere sahip olmak gerekiyor.

  • Başvuru dilekçesi,
  • Son 1 ay içinde alınmış olan tapu sicil kaydı,
  • Faturalar,
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
  • Emlak vergisi bildirimi,
  • Vekaletle ile başvuru yapılacaksa vekaletname almanız gereken belgelerdir.

Belgelerin eksiksiz olarak toplanması ve doğru bir şekilde doldurulması önem taşır. Siz de bu belgelerle birlikte riskli yapı tespit raporu başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi alabilmek için bizlere irtibat numaralarından ulaşabilirsiniz. Uzman kadromuz her türlü sorunuz için sizlere yardım etmeye hazırdır.

Riskli Yapı Tespiti Zorunlu Mudur?

Türkiye’de riskli bina sayısı oldukça fazladır. Bina yapımında kullanılan yanlış malzemeler, mühendislik hizmeti almamak, beton kalitesinin düşüklüğü gibi faktörler riskli binaların varlığına sebep olmaktadır. Yaşadığı yerde huzur ve güven içinde oturmak isteyen kişiler binanın risk taşıyıp taşımadığını merak edebilir. Şu anki mevzuat kapsamında risk tespiti ile ilgili bir zorunluluk bulunmayıp; binada hak sahiplerinden birinin talebi ile risk tespiti yaptırılabilir. Bu noktada sizlerin yanındayız ve tüm süreci sizin için yürütüyoruz.