Riskli Yapı İtirazı

Riskli Yapı İtirazı

TEKTAŞ olarak kentsel dönüşüm kapsamında riskli olarak tescil edilmiş ve resmi yıkım kararı hak sahiplerine tebliğ edilmiş binalar için Riskli Yapı İtirazı işleminin yapılması ve Binanızın Yıkım Kararının İptali için hizmet sunmaktadır. Bugüne kadar kentsel dönüşüm kapsamına girmiş , yıkım kararı çıkmış binanın, site ile her türlü yapının Riskli Yapı İtirazı işlemlerinin yapılması ve bina yıkımının durulması sağlanmıştır.  

Gayrimenkulünüz için doğru olmayan bir riskli yapı tespit işleminin yapıldığını veya kentsel dönüşüm kapsamında diğer hak sahipleri tarafından mağdur edildiğinizi düşünüyorsanız hemen bizi arayın uzmanlarımız tüm yapılan işlemleri ve resmi süreçleri sizin adına inceleyerek ilgili idarelerde Riskli Yapı İtirazı işlemlerini yapıp; bina kentsel dönüşüm ve yıkım süreci durdursun. Tüm bu süreç konu hakkında uzman teknik personelimiz ve hukukçularımız eşliğinde yürütülmektedir. Binanızda uygun koşulların bulunması halinde çoğu zaman yapılan kentsel dönüşüm işlemi için dava dahi açmadan binanızın yıkım kararı durdurulabilir. 

Tektaş olarak kentsel dönüşüm hizmetleri, danışmanlığı, inşaat, deprem testi, bina güçlendirme konularında da hizmet vermekteyiz. kentsel Dönüşüm Uzmanı İnş. Yük. Müh. Hakan ÇATALKAYA’ ya ait VİDEOLARI İZLEMEK İÇİN

Kentsel Dönüşümün Aşamaları ve Bina Yıkım Süreci

2012 yılında yürürlüğe giren kentsel dönüşüm kanunu özetle; deprem riskli, can ve mal güvenliği olmayan binalardaki maliklerin kendi binalarının riskli yapı tespitini yaptırıp binalarının deprem riskli olup olmadığını kontrol ettirip eğer binaları depreme karşı güvenli olmadığı ortaya çıkar ise bina kat malikleri olarak karar alıp binalarını depreme güvenli hale getirilmesidir. Riskli olduğu tespit edilmiş ve ilgili idare tarafından onaylanmış binalar için hak sahipleri kentsel dönüşüm kredisi, kira yardımı, vergi muafiyeti gibi devlet teşviklerinden de yararlanabilirler.

Hak sahiplerinden bir tanesi riskli yapı tespit raporu için T.C. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca yetkilendirilmiş ilgili şirketlerine başvuruda bulunması yeterlidir. Başvuru yapılan şirket binada yönetmelikte belirlenen tüm teknik çalışmaları yapıp bina için Riskli Yapı Tespit Raporunu hazırlar. Söz konusu  rapor onay için ilgili idareye sunulur; ilgili idare tarafından yapılan inceleme sonucunda raporda herhangi bir eksiklik yok ve bina deprem riskli ise bina kentsel dönüşüm kanunu kapsamına girer.

Riskli yapı tespit raporunun ilgili idarece onaylanması ile binadaki hak sahiplerine 60 günlük süre verilerek bu süre sonunda riskli olduğu tespit edilen binalarının yıkılması gerektiği ile ilgili resmi yazı gönderilir. Bu süreçte karar alamayan hak sahiplerine ilgili idare son olmak üzere ek 30 günlük süre verip bu süre sonunda bina idare tarafından yıktırılıp yıkım bedeli de hak sahiplerinden alınır.

Bu kapsamda riskli yapı tespitinin doğru yapılmadığını, mağdur edildiğini düşünen hak sahipleri şirketimize başvurmaları halinde riskli yapı itirazı ve bina yıkım kararının iptali konularında hizmet veriyoruz. Detaylar için hemen bizi arayın. 

 

Riskli Yapı İtirazı

 

HİZMET ALMAK VE DETAYLI BİLGİ İÇİN…

Riskli Yapı İtirazı için Hizmetlerimiz

Yapılan riskli yapı tespit çalışmaları sonucu kentsel dönüşüme giren binalarının yıkımını durdurmak ve riskli yapı itirazı için hak sahiplerinin şirketimiz ile iletişime geçmesi halinde uzmanlarımız riskli yapı tespit raporu dahil binada yapılan tüm teknik tespitler dahil ve tüm resmi süreçler incelenerek Riskli Yapı İtirazı için kapsamlı bir dilekçe hazırlanarak sürecin iptali için T.C. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına sunulur. Bakanlık İtiraz Komisyonu şirketimiz tarafından hazırlanan itiraz dilekçesini esastan inceleyerek  binanın riskli olup olmadığını tespit ederek yapılan itiraz için Red veya Kabul kararı verir.

İlgili komisyon yapmış olduğumuz İtirazı Kabul etmesi halinde binanın kentsel dönüşüm süreci durdurulmuş olur. Bakanlık komisyonu yapılan itirazı red etmesi halinde ise binanın riskli olduğu tespit edilmiş bina kentsel dönüşüm kapsamına girmiş olur bu durumda da aşağıda detayı verildiği gibi bina yıkım kararının durdurulması için şirketimiz bir sonraki aşamadaki çalışmalara başlar.

Bina Yıkım Kararının İptali için Hizmetlerimiz

Yukarıda anlatılan tüm süreçler ve kentsel dönüşüme yapılan itiraz sonucunda T.C. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İtiraz Komisyonu binanın riskli olduğu kararı vermiş olsa dahi hak sahiplerinin Şirketimize yapmış olduğu başvuru ve bu aşmada uzmanlarımızın incelemeler neticesinde söz konusu binada gerekli koşulların da bulunması halinde DAVA AÇILMASINA GEREK KALMADAN binanızın yıkım kararı durdurulur,  bina için verilmiş yıkım kararı iptal edilir.

HEMEN BİZİ ARAYIN, UZMANLARIMIZ İLE GÖRÜŞÜN SİZE YARDIMCI OLALIM.