Müteahhitlik Belgesi

Müteahhitlik Belgesi

Sözleşme ile üzerine almış olduğu projeyi yapan kişiler müteahhit olarak adlandırılır. Müteahhit olmak isteyenler, belirli koşulları yerine getirmesi gerekir bunlardan biri de müteahhitlik belgesi alımıdır. Bu belge sayesinde kişi bir inşaat projesini yapabilecek nitelikte bir müteahhit olduğunu kanıtlayabilir. Bu belgenin olmaması durumunda bu kişinin güvenilir ve profesyonel işler yaptığı konusunda soru işaretleri oluşabilir. Şirketimizin T.C Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ ndan Müteahhitlik Belgesi bulunmakta kentsel dönüşüm ve bina güçlendirme kapsamında da uzman kadrosu ile hizmet vermektedir.

Gerekli belgelerin temin edilmesi ile bu belge için başvuruda bulunmak mümkündür. Eğer bir müteahhit bu belge olmadan inşaat işlerine girerse kişi hakkında adli cezai işlem başlatılabilir. Bu belge nasıl alınır? Başvuru koşulları nelerdir? Diye merak ediyorsanız öğrenmek için yazımıza göz atabilirsiniz.

Müteahhitlik Belgesi

HİZMET ALMAK VE DETAYLI BİLGİ İÇİN…

Müteahhitlik Belgesi Nasıl Alınır?

Çok merak edilen sorulardan birisi de ‘müteahhit belgesi nasıl alınır?’ sorusudur. Bu belgenin alınabilmesi için belirli başvuruların yapılması gerekir. Bunun için öncelikle bulunduğunuz ile bağlı T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına başvuru yapmanız gerekir. Buraya gerekli belgeyi almak istediğinize dair bir dilekçe yazmanız gerekir. İnternetten araştırma yaparak dilekçe örneklerini bulabilir ve buna göre araştırma yapabilirsiniz.

Sonrasında bu başvuru dilekçesi için gerekli olan belgeleri temin etmelisiniz. Başvurularınızın eksiksiz olması durumunda başvurunuz en kısa sürede incelenecek ve size geri dönüş sağlanacaktır. Yapılan başvurunun kabulü şirketin finansal, ekip, ekipman ve tecrübe gibi birçok koşulu sağlaması durumunda bu belgeye sahip olabilir. Bakanlıkça belirtilen koşulların sağlanmaması durumunda şirketlerin başvuruları reddedilir. İsteyen kişiler geçici olarak da müteahhitlik belgesi başvurusunda bulunabilir. Müteahhitlik belgesine sahip firma inşaatın tüm sürecinden sorumludur. İnşaatın kontrolünü ise T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş yapı denetim şirketlerince yapılmaktadır. Yazımıza devam ederek bu işlemler için hangi belgelerin gerekli olduğunu kolayca öğrenebilirsiniz.

Müteahhitlik Belgesi Başvuru Koşulları

Önemli belgelerden birisi olan müteahhitlik belgesi için kişi ya da tüzel kişi başvuruları için şu belgeler gereklidir:

  • Belge istediğinize dair başvuru formu,
  • Başvuru yapan kişiye ait sicil kaydı,
  • Vergi levhası fotokopisi,
  • Belge için gerekli ücretin yatırıldığını gösteren banka dekontu gereklidir.

Eğer geçici müteahhitlik belgesi almak istiyorsanız bu durumda şu belgeleri temin etmeniz gereklidir:

  • Genel bir tapu kaydı,
  • Başvuru yapan kişiye ait ikametgâh belgesi,
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
  • Belge için gerekli ücretin yatırıldığını gösteren dekont,
  • 500 metrekareyi geçmeyen ve maksimum 5 sene için geçerli olacak belge için başvuru formu gereklidir.

Müteahhitlik Belgesi

Müteahhitlik Belgesi Kaç Metrekaredir?

Belgenin alınması konusunda metrekare de çok önemlidir. A sınıfı belge için firmanın son 15 yıl içinde toplamda 90 milyon tl sözleşme yapılmış olması gerekir. Bu sınıftaki müteahhitlerin istediği metrekarelik alanda işlem yapması mümkündür.

B sınıfı belgede son 15 yıl içinde 65 milyon tl değerinde sözleşme yapmış olması gerekir. Bu sınıfa sahip olan müteahhitler 65 bin metrekareye kadar iş yapabilmektedir.

C sınıfında son 15 yılda minimum 45 milyon tl tutarında iş yapmış olması gerekir. Metrekare sınırlaması da 45 bin olarak belirlenmiştir.

D sınıfında 30 milyonluk iş yapma şartına karşılık 30 bin metrekarede iş yapma hakkı vardır. E sınıfında bu sınır 15 bin, F sınıfında 5 bin, G sınıfında ise 3 bin metrekaredir. H sınıfında ise 1000 metrekare alanda işlem yapılma hakkı vardır.