Müteahhit Sorgulama

Müteahhit Sorgulama

İnşaat sektöründe üzerine aldığı projeyi bitirmekle yükümlü olan kişiler müteahhit olarak anılmaktadır. Müteahhit sorgulama işlemi ise bu kişilerin gerekli belgeyi alıp almadığının kontrolü için gereklidir.

Müteahhit olarak hizmet verecek kişilerin mutlaka bu önemli belgeyi almak için başvuru yapması gereklidir. Bunun için ilgili şehirlerin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İl Müdürlüğüne gerekli evraklar ile başvuruda bulunması gerekir. Gelen sonuca göre ise kişinin bu belgeye sahip olup olmayacağı belli olur. Eğer belgesi olmadan işlem yapmaya çalışan müteahhitler tespit edilirse bu kişiler hakkında adli cezai işlem başlatılması mümkündür. Sizler için hazırladığımız yazımızı okuyarak müteahhitlik sorgulama nasıl yapılır öğrenebilirsiniz. Şirketimizin T.C Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan Müteahhitlik Belgesi bulunmakta kentsel dönüşüm ve bina güçlendirme kapsamında hizmet vermektedir.

Müteahhit Sorgulama

 

HİZMET ALMAK VE DETAYLI BİLGİ İÇİN…

Müteahhit Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sorgulama işlemleri kişinin müteahhitlik belgesi alıp almadığını kontrol etmek için yapılır. Bu sorgulamayı yapmak ise çok basittir. Sorgulama yapabilmek için kişinin internet üzerinden Yambis’e giriş yapması gereklidir.

Bu site Yapı Müteahhitliği Bilişim Sistemi’ne ait olan bir sitedir. Bu sitede gerekli üyeliğiniz olmaması durumunda da gerekli araştırmayı yapabilirsiniz. Bu sisteme e-Devlet üzerinden de giriş yapmanız mümkün olacaktır.

Bu ekranı kullanmak için ise sitenin vatandaş bilgileri alanında giriş yapmak gereklidir. Burada sizden istenen bilgi alanlarını doldurmanız yeterli bir seçim olacaktır. Sonrasında müteahhit sorgulama işlemlerini yaparak bu belgeye sahip olunduğunun kontrolü yapılabilir. Belgeyi almadan müteahhitlik hizmeti verilmesi söz konusu değildir. Firmamız uzman ekibimizle kentsel dönüşüm dahil olmak üzere birçok hizmeti verebilmek için T.C. Çevre ve Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca onaylanmış müteahhitlik belgesine sahiptir.

Müteahhitlik Belgesi İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Müteahhitlik belgesi alabilmek için belirli belgelerin temin edilmesi gerekir. Kişi ya da tüzel kişiler için gerekli belgeler arasında şunlar yer almaktadır:

  • Başvuru yapan kişiye ait sicil kaydı,
  • Vergi levhası fotokopisi,
  • Müteahhitlik belgesine ait başvuru formu,
  • Müteahhitlik belgesine ait banka dekontu belgelerinin temin edilmesi gereklidir.

Eğer geçici olarak belge alınmak isteniyorsa şu belgeler gereklidir:

  • 500 metrekareyi geçmeyecek, maksimum 5 yıllık süre için geçerli belge için gerekli başvuru formu,
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
  • Genel tapu kaydı,
  • Başvuru yapan kişiye ait ikametgâh belgesi,
  • İlgili belge için gerekli paranın yatırıldığını gösteren banka dekontu belgeleri gereklidir.

Müteahhit Sorgulama

Metrekareye Göre Müteahhitlik Belgesi Kullanımı

Müteahhitlik işlemlerinde yapılan sözleşmelere göre ne kadar metrekarede iş yapılacağı belirlenir. Müteahhitlik sorgulama işlemleri öncesi bu konu oldukça önemlidir.

A sınıfı belge için firmaların son 15 yıl içinde tek sefer 90 milyonluk sözleşme yapması lazım. Bu sayede istediği metrekarelik alanda işlem yapması uygun olur. B sınıfı belge için ise son 15 yıl içinde tek seferde 65 milyonluk sözleşme yapılması gerekir. Bununla birlikte 65 bin metrekarelik alanda işlem yapmak serbest olacaktır. C sınıfı için işlem limitinin 45 milyon tl sözleşme ve 45 bin metrekare olması gerekir.

D sınıfında ise 30 milyonluk iş için 30 bin metrekare alanda, E sınıfında ise 15 milyonluk iş için 15 bin metrekare alan olduğu bilinmektedir. F sınıfında 5 bin, G sınıfında 3 bin, H sınıfında ise 1000 metrekare alan gereklidir.