Kira Yardımı Şartları

Kira Yardımı Şartları

Kentsel dönüşüm sürecindeki kira yardımı şartları kentsel dönüşüm kanunu ve yönetmeliğince belirlenmiş olan şartlardır. Eski, dayanıksız, ekonomik ömrünü tamamlayan ya da riskli binalarda oturan kişilerin evleri yeniden inşa edilir. Bu dönemde bireylere geçici konut ya da kira yardımında bulunularak mağdur olmalarının önüne geçilir.

Evini yenilemek isteyen pek çok kişi kentsel dönüşüm kira yardımına başvuruyor. Kira yardımı bu süreçte kişilerin biraz olsun rahatlamasına olanak sağlıyor. Deprem riski taşıyan binanızı yeniden yaptırmak için gerekli olan tüm adımlara sitemizden ulaşabilirsiniz. Kentsel dönüşümün bütün aşamalarında bizden danışmanlık ve hizmet alabilirsiniz.

Kira Yardımı Şartları

 

HİZMET ALMAK VE DETAYLI BİLGİ İÇİN…

Kira Yardımı Şartları Nelerdir?

Kira yardımı başvurusunda bulunan kişilerin başvuru belgelerini eksiksiz olarak tamamlamaları gerekir. Bu belgeler başvuru sahibinin nüfus cüzdanı fotokopisi, başvuru dilekçesi, risk raporu, yıkım formu, güncel tapu kaydı, banka hesap cüzdanı ve faturadır. Kira yardımı şartları kapsamında tüm belgelerin doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulması önemlidir. Tüm bu belgeleri belediye ya da bakanlığa götürerek kira yardım başvurusu yapılır.

Önemli olan noktalardan biri de kira yardımına zamanında başvurmaktır. Tahliye tarihinden itibaren 1 yıl içinde ve yıkım tarihinden itibaren 3 ay içinde başvuru yapılmalıdır. Başvurunun yapılacağı yer Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ya da belediyelerdir.

Kira yardımı şartları arasında bu yardımdan yararlanacak kişilerin binada ikamet ettiklerini kanıtlamaları yer alır. Riskli yapı raporu alan binalarda oturan kişiler tarafından alınan bir yardım çeşididir. Alınan kira yardımı 18 ay boyunca yapılmaktadır. Kişinin aynı zamanda kentsel dönüşüm kredi yardımına başvurmaması gerekir. Çünkü aynı anda iki yardımın alınması mümkün değildir.

Kentsel dönüşüm sizlere güvenli ve yaşanabilir yaşam alanı sunar. Siz de kira yardımından faydalanarak riskli binanızı yenileyebilirsiniz. Web sitemizi ziyaret ederek kentsel dönüşüm kira yardımı ile ilgili detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.

Kira Yardımı Şartları

Kira Yardımını Nasıl Alabilirim?

Binanızın riskli olduğunu düşünüyorsanız Bakanlık tarafından lisanslandırılmış kuruluşumuza başvurabilirsiniz. Başvurunuz sonrası, uzman kadromuz tarafından yapılan teknik incelemelerle Riskli Yapı Tespit Raporu hazırlanır. Bu raporun İdare tarafından onayı gerçekleştirilir. Onay sonrasında riskli binada ikamet eden kat malikleri kentsel dönüşüm kira yardımı talebinde bulunur.

Talepte bulunabilmek için en az 1 yıldır o binada oturulduğunu gösteren bir belge istenir. Bunun için elektrik ve su faturaları gibi belgeler kullanılabilir. Binadaki kiracılar ise kentsel dönüşüm taşınma yardımından yararlanabilir. Gerekli evraklarınızı hazırlayarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve ilgili Belediyeye kira yardımı için başvurabilirsiniz.

Kira Yardım Başvurusu Ne Zaman Yapılmalı?

Riskli yapı olarak tespit edilen ve yıkım kararı alınan binalarda oturan kişilerin kira yardım başvurusunda bulunmaları gerekir. Bu başvuruda bulunabilmek için geçerli olan belli bir süre mevcuttur. Bireylerin oturduğu binanın tahliye tarihinden itibaren en geç 1 yıl içinde kira yardımına başvurmaları gerekir.

Kira yardımı şartları göz önünde bulundurulduğunda 1 yılı geçiren kişiler bu haklarından yararlanamaz. Aynı zamanda riskli binanın yıktırıldığı tarihten itibaren en az 3 ay içinde kira yardım başvurusunda bulunulmalıdır. Bu konuda danışmanlık almak ve daha fazla bilgi edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.