Kentsel Dönüşüm Yönetmeliği

Kentsel Dönüşüm Yönetmeliği

Risk altında bulunan alanlar ile deprem riskli binaların tespit edilmesini ve güvenli, yaşanılabilir alanlara dönüşmesini hedefler kentsel dönüşüm yönetmeliği. Riskli yapılar, kanunlara uygun olarak bakanlığın yetkilendirdiği lisanslı kuruluşlar tarafından tespit edilir. Riskli olduğu tespit edilen yapılar yıktırılır ve yerine daha güvenli, dayanıklı yapılar inşa edilir.

Bakanlık tarafından lisanslandırılmış olan kuruluşumuza başvuruda bulunduğunuz zaman sizler için Deprem Risk Raporu hazırlıyoruz. Tektaş firması olarak riskli yapı tespiti, kentsel dönüşüm ve bina güçlendirme kapsamında uzman ekiplerimizle hizmet vermekteyiz. Amacımız sizler için depreme dayanıklı olan, huzurla ve güvenle yaşayabileceğiniz yapılar inşa etmek. Toki ya da devleti beklemeden sadece kendi talebinizle kentsel dönüşüm yönetmeliği kapsamında size verilen başvuru hakkından faydalanabilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm Yönetmeliği

 

HİZMET ALMAK VE DETAYLI BİLGİ İÇİN…

Kentsel Dönüşüm Yönetmeliği İçeriğinde Neler Var?

Ülkemizde son zamanlarda doğal afetlerden dolayı binaların zarar görmesine ve can kaybı yaşanmasına şahit olmaktayız. Kentsel dönüşüm yönetmeliği böyle sorunların önüne geçmek ve riskli alanları tespit edebilmek için vardır.

Bu yönetmelik kapsamı Çevre, Şehircilik ve İklim değişikliği Bakanlığı’nca yürütülmekte ve kontrol edilmektedir. Yönetmelik çerçevesinde güvenli, risk taşımayan, sağlam binalar inşa edilmek istenmektedir. Binaların hangi şartlarda ve ne şekilde yenileneceğine dair yöntemler bu yönetmelikte yer almaktadır.

Yönetmelik, 6306 sayılı kentsel dönüşüm kanuna dayanılarak oluşturulmuştur. Riskli yapıların tespit edilmesi, itirazların değerlendirilmesi ve yıkım sürecine ilişkin usuller yönetmelikte yer almaktadır. Yönetmelik kapsamında kentsel dönüşüm sürecinin nasıl ilerleyeceğini ayrıntılı bir şekilde öğrenmek için bizden danışmanlık alabilirsiniz. Kentsel dönüşüm dışında bina güçlendirme, deprem testi ve raporu, imar barışı gibi hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

Kentsel dönüşüm yönetmeliği içerisinde, kentsel dönüşüm sürecinde kişilerin alacağı yardımlar detaylandırılmıştır. İkamet ettiği bina yenilenecek olan kişileri mağdur etmemek ön planda tutulmuştur. Yapılacak yardımlar ve tahliyenin nasıl olacağı konusunda kararlara yer verilmiştir. Bu sürecin işleyişi hakkında daha fazla bilgi edinmeye ihtiyacınız varsa kuruluşumuz tarafından kentsel dönüşüm danışmanlığı hizmeti alabilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm Yönetmeliği

Deprem Risk Raporunu Nasıl Alırsınız?

Daire ya da arsa tapunuz ile kuruluşumuza Deprem Risk Raporu almak için başvurabilirsiniz. Bina maliklerinden birinin bize başvurması yeterli olacaktır. Başvurunuz sonrası uzman ekibimiz tarafından binanızda gerekli incelemeler yapılacaktır. İncelemeler sonucunda sizler için bir Deprem Risk Raporu hazırlıyoruz.

Hazırladığımız deprem risk raporunu idareye gönderiyor ve onaylanmasını sağlıyoruz. Eğer isterseniz hazırladığımız raporu resmi onaya sunmadan önce sizlere sunabiliriz. Bu şekilde resmi onay öncesi bilgi edinmiş oluyorsunuz. Binanızın risk açısından ne durumda olduğuyla ilgili uzmanlarımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz. Bu bilgilendirmeden sonra uygun gördüğünüz zamanda resmi süreci başlatmanız mümkün.

Kentsel Dönüşüm Kredisi ve Kira Yardımı

Binanızın riskli olup olmadığının tespit edildiği Deprem Risk Raporu onaylandıktan sonra yardımlardan yararlanmanız mümkün. Yeniden inşa edilecek olan binanızdan taşınmanız gerektiğinde maddi destek alıyorsunuz. Bu destekler arasında kentsel dönüşüm kredisi ve kentsel dönüşüm kira yardımı yer alır. Bu yardımlara mevzuatta uygun bir şekilde başvuru yapılmalıdır.

Yardım haklarınızdan sadece birini tercih etmeniz gerekiyor. Çünkü ikisinden aynı anda yararlanmak mümkün değil. Kira yardımı alanlar 18 ay boyunca hibe olarak faydalanabilecektir. Bakanlıkla anlaşmalı bankalardan ise kredi başvurusu yapılabilmektedir. Kentsel dönüşüm kredisi ve kira yardımı hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz bizi arayabilir konu hakkında bilgilendirme videolarımızı izleyebilirsiniz.