Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı

Kentsel dönüşüm kira yardımı riskli binada yaşayan bireylerin kentsel dönüşüm sürecinde aldığı bir yardımdır. Kentsel Dönüşüm Yasası kapsamında ekonomik ömrünü tamamlayan ve depreme dayanıksız binaların yeniden inşası ve güçlendirmesi gerçekleştirilir.

Kentsel dönüşüm aşamasında kira yardımı almak isteyen kişiler Belediye veya Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İl Müdürlüğü’ne başvuruda bulunur. Binadaki kiracılar ise kentsel dönüşüm taşınma yardımından yararlanabilirler. Bakanlık tarafından lisanslandırılmış olan kuruluşumuza başvurarak binanız için Deprem Risk Raporu alabilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı

 

HİZMET ALMAK VE DETAYLI BİLGİ İÇİN…

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Son zamanlarda Türkiye’nin birçok farklı yerinde kentsel dönüşüm uygulanmaktadır. Kentsel dönüşüm sürecinde bina malikleri ve kiracıların mağdur olmaması için kentsel dönüşüm kira yardımı verilmektedir. Bu kiranın alınabilmesi için bazı şartlar vardır.

Kentsel Dönüşüm Kanunu kapsamında öncelikle T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının yetkilendirdiği şirketler, binanın riskli yapı olduğunu tespit eder. Bu süreçte ilk önce bina kolonundan karot numunesi alınır. Alınan numuneyle bina beton dayanımı  ölçülür. Kolonlardaki taşıyıcı demirler kontrol edilir. Bina rölövesi çizilir. Analiz sonucunda öncelikle yetkili kuruluşumuz tarafından hazırlanan Riskli Yapı Tespit Raporu, İdare tarafından onaylanır.  Böylece bina kentsel dönüşüm kanunu kapsamına girmektedir. Daha sonra kat malikleri binada 1 yıldır ikamet ettiğini ispatlayan belgelerle kiracılar kentsel dönüşüm kira yardımından yararlanabilirler. Böylece yeniden dönüşüme uğrayacak binalarda oturan kişilerin mağdur edilmemesi için kentsel dönüşüm kira yardımı talep edilir.

Bu yardımdan yararlanabilmek için Belediyeye veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl müdürlüklerine gerekli belgelerle birlikte başvurabilirsiniz. Belgeleri eksiksiz bir şekilde dolduran ve talepleri onaylanan bireylere 18 ay süreyle kira yardımında bulunulur. Bu sürecin işleyişi hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı İçin Şartlar Nelerdir?

Kentsel dönüşüm sürecinde kira yardımı alabilmek için gereken şartlar Kentsel Dönüşüm Yasası kapsamında belirlenmiştir. Riskli konutları yeniden inşa edilecek olan kişiler, kentsel dönüşüm kira yardımı alarak devletin sunduğu para desteğinden yararlanırlar.

Bu yardımı alabilmek için şartlardan biri tahliye itibariyle maksimum 1 sene içerisinde başvuru yapılmasıdır. Binanın riskli yapı olduğunu kanıtlayan belgeyle birlikte başvuru gerçekleştirilir. Yetkili kuruluşumuz sizlere Riskli Yapı Tespit Raporu hazırlama ve diğer resmi işlemler için hizmet sunmaktadır.

Kira yardımı başvurusu yapılırken gerekli belgelerin olması önemlidir. Bu belgeler arasında güncel tapu kaydı, nüfus kimlik fotokopisi, binanın kentsel dönüşüme kanunu kapsamına girdiğini gösterir belge bulunmaktadır. Belediye, T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığına bu belgelerle başvuru yapılır. Talebi onaylanan bireylere 18 ay boyunca kira yardımında bulunulur. Kentsel dönüşüm hakkında daha fazla bilgi almak için sitemizde bulunan irtibat numaralarından bize ulaşabilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Evi kentsel dönüşüm sürecine giren kişiler kira yardımından faydalanabilmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı olan il müdürlüklerine başvurabilirler. Aynı zamanda belediyelere bağlı olan Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Müdürlükleri de kentsel dönüşüm kira yardımı için başvurulabilecek yerler arasındadır. Kira yardımı için talep edilen belgeleri e-Devlet üzerinden de online bir şekilde temin edilebilir, bazı belediyeler kendi web sayfaları üzerinden kira yardımı başvurusu da alabilmektedir.

Kentsel dönüşüm sürecinde kira yardımından yararlanabilmek için gerekli belgelerin toplanması önemlidir. Belgeleri doğru bir şekilde hazırlanan kişiler, talepleri onaylandıktan sonra devletin sunduğu kira yardımından faydalanabilirler. Bu işlemleri dikkate alarak ve gereken belgeleri hazırlayarak siz de kira yardımı almaya hak kazanırsınız.