Deprem Risk Raporu

Deprem Risk Raporu

Ülkemizin deprem kuşağında bulunması nedeniyle büyük ve küçük şiddette depremlere maruz kalmaktayız. Bu nedenle yaşadığımız yerin güvenli olup olmadığını bilmek en doğal hakkımızdır. Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş kurumumuza başvuruda bulunduğunuz takdirde deprem risk raporu hazırlatabilirsiniz. Bu sayede kentsel dönüşüm kanunundan da yararlanma imkânınız olur. Firmamız deprem risk raporunun yanı sıra bina güçlendirme ve kentsel dönüşüm hizmetleri de vermektedir.

Bu sayede yapınız deprem yönetmeliğine uygun bir şekilde güçlendirebilir veya yeniden inşa edilerek yenilenmiş olur.

Deprem Risk Raporu

 

HİZMET ALMAK VE DETAYLI BİLGİ İÇİN…

Deprem Risk Raporu İçin Nasıl Başvuru Yapabilirim?

Yapılan analiz doğru, güvenilir ve kaliteli olması gerekmektedir. Bu yüzden donanımlı ve tecrübeli kadromuz ile doğru sonuçlara ulaşabilirsiniz. Doğru sonuçları elde edememeniz sizin riskli yapıda tehlike içinde yaşamanıza sebep olur. İnşaat mühendisleri ve uzman ekibimizle süreci doğru ve etkili bir şekilde sürdürmekteyiz. Başvuru için iletişim numaralarımızdan bizimle irtibata geçebileceğiniz gibi ofislerimizi de ziyaret ederek başvuruda bulunabilirsiniz.

Apartman sakinlerinden tek bir kişinin bile deprem risk raporu almak istemesi, kanunen yeterlidir. Bu rapor sayesinde binanın dayanıklı olup olmadığını kolayca ortaya çıkmaktadır. Bu raporu öncelikle bilgi amaçlı olarak alabilir; binanızın risk durumunu öğrendikten sonra binada alacağınız karar doğrultusunda işlemlerinize başlayabilirsiniz. Binanız için yapılan analizden sonra deprem risk raporunuz başvuru sahibine teslim edilir. Uzmanlarımız tarafından rapor içeriği hakkında başvuru sahibine detaylı anlatım yapılır.

Deprem Risk Raporu Almak Gerekli midir?

Son yıllarda yaşanan şiddetli depremler nedeniyle deprem dayanıklılık raporu alma konusunda ciddi bir artış gördük. Aslında bu artış deprem konusunda, insanların ne kadar bilinçlendiğini gösteriyor. Deprem yönetmeliğine uygun olarak yeniden inşası yapılan binaların da sayısı gittikçe artıyor.

Ancak her bina kentsel dönüşüme uygun olmayabilir. Bu nedenle binanızı kentsel dönüşüme sokmak istiyorsanız mutlaka deprem risk raporu almanız gerekir. Rapor olmadan binanızın kentsel dönüşüm işlemleri yapılmaz.

Deprem Risk Raporu

Deprem Risk Raporu İçin Hangi Evraklar Gereklidir?

Her işte olduğu gibi, deprem risk raporu alabilmeniz için de hazırlamanız gereken bazı evraklar vardır. Evrakların güncelliği ve eksikliğin yaşanmaması adına mutlaka ofislerimizden destek almanızı öneririz.

Hatalı ya da eksik hazırlanan evraklar, başvuru sürecinizi uzatabilir. İstenen evrakların çoğu ortak evraklardır. Kurum ya da şahıs başvurularına göre evraklar değişiklik gösterebilir.

Hazırlamanız gereken evrak listesi;

  • Başvuru formu,
  • Tapu fotokopileri,
  • Nüfus cüzdanız fotokopisi,
  • Kat maliklerinin hisse oranlarını gösterir tapudan alınmış belge,
  • Belediyeden alınmış emlak vergisi beyannamesi,
  • UAVT yazısı,
  • Binanın mimari projesi,
  • Varsa daha önce alınmış teknik raporlar olarak listelenebilir.

Başvuru sahibi şirket ise;

  • İmza sirküleri fotokopisi,
  • Vergi levhası fotokopisini alarak evraklarını tamamlar.

Başvurunuz alındıktan sonra binanızın projesi var ise binanız bu projeye göre kontrol edilir. Eğer ki binanıza ait bir projeniz yoksa gerekli incelemeler yapılır ve bina rölövesi çizilir. Daha sonra bina taşıyıcılarından karot ile numune alınarak bina beton dayanımı tespit edilir. Binada diğer teknik tespitler tamamlandıktan sonra binanın 3 boyutlu statik hesaplamaları yapılarak deprem risk raporu hazırlanır.

Aldığınız raporun sonucunda binanızın depreme dayanıklı veya deprem riskli olduğu ortaya çıkmış olur. Binanızın deprem riskli çıkması halinde hak sahipleri olarak binanızı güçlendirebilir veya yıkıp yeniden yapabilirsiniz. Tüm bu süreçte şirketimizin uzman ekibi ile yanınızda.

Yıllardır, konusunda uzman mühendislerimiz ve ekip arkadaşlarımızla, sizlere kaliteli hizmet sağlamaya devam ediyoruz. En son teknolojik ekipmanlar kullanılarak en doğru sonuca ulaşmaktayız.